,

FORKLİFT Kaldırma Yükleme İstifleme Belgesi

Forklift Ehliyeti Nedir?

Arama motorlarında onlarca içeriğe rastlıyoruz; forklift makinası nasıl kullanılır, forklift operatörü kime denir, forklift tehlikeleri, forklift kazaları ve daha pek çoğu. Tüm bunların temelinde forklift makinasının işinin ehli insanlar tarafından kullanılması zorunluluğu yatıyor. Her firma aynı hassasiyeti taşımayabilir; herhangi bir çalışanını forklift’in başına geçirebilir. Yeterli donanıma sahip olmayan, bu konuda eğitimi bulunmayan çalışanların makine başına geçmesi beraberinde pek çok kazayı getirir. İşte bu ölümle dahi sonuçlanabilen kazaların önlenmesi için öncelikli şart eğitimdir. Forklift ya da portif kullanabilmek için öncelikle forklift kullanım belgesi olan forklift operatörü gerekir.

Forklift ehliyeti; forklift ile kaldırma, yükleme ya da istifleme gibi işlemleri yapacak kişilerin almakla yükümlü olduğu belgeye verilen isimdir. Forklift kullanım yerlerine, ağırlığına ve yakıt türüne göre sınıflandırılır; forklift ehliyeti olmadan kaldırma, yükleme ya da istifleme yapılması yasaktır.

Forklift Ehliyeti Nereden Alınır?

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Operatörlük Kursları tarafından forklift belgesi verilir. Forklift belgesi olmadan aracı kullananlar suç işlemiş olurlar ve iş kanunu gereği cezalandırılırlar. Forklift belgesi almak için bazı şartlar vardır. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

• Forklift operatör adayının 18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olması gerekir.
• En az 8 yıl eğitim almış olması gereklidir.
• Kanunen belge almasında herhangi bir sakınca bulunmamalıdır; mahkûmiyet halinde olmamalıdır.
• Sağlık kontrollerinden geçmiş olmalıdır; forklift kullanmaya herhangi bir engeli olmamalıdır. Forklift belgesine sahip olmak için herhangi bir ehliyet sahibi olmasına gerek yoktur.

Forklift Belgesi İçin Hangi Evraklar İstenir?

Forklift belgesi almak için aşağıdaki evrakları eksiksiz olarak ilgili kursa teslim etmek gerekir. Bir tanesinin dahi eksik olması, belgenin verilmesini engeller.

• 8.sınıf mezunu olduğunu gösteren diploma
• Belgeyi alacak kişinin 10 adet vesikalık fotoğrafı. Fotoğrafın yeni olması zorunludur.
• Sabıkalı olmadığını ispatlayan, sabıka kaydı. E-devlet sisteminden sabıka kaydına ulaşmak mümkündür.
• Sadece beden değil, kişinin ruh sağlığının da yerinde olduğuna dair sağlık belgesi.