,

CE SINIFI

Römorklu Kamyon & Çekici

CE sınıfı tır ehliyeti nasıl alınır?
Tır ehliyeti alabilmek için öncelikle yukarıda yazılı şartları taşıyor olmanız gereklidir. Eğer 21 yaşından küçükseniz yada C sınıfı bir ehliyetiniz yoksa Tır ehliyeti alamazsınız. B sınıfı ehliyeti olmayan da c sınıfı ehliyet alamaz.

Tır ehliyeti alabilmek için ilk atmanız gereken adım b sınıfı ehliyet almak olacaktır. B sınıfı ehliyet nasıl alınır daha önce detaylı anlatmıştık. (Bakınız: b sınıfı ehliyet nasıl alınır?) B sınıfı ehliyetini aldıktan sonra ehliyetinizi C sınıfı kamyon ve çekici ehliyetine çevirmeniz gerekir. Ehliyetinizi dönüştürmek için yazılı sınava girmiyorsunuz. Yalnızca sürücü kursuna kayıt olarak direksiyon eğitimi alıyorsunuz ve ardından direksiyon sınavına giriyorsunuz. Sınavı kazananlara aynı b sınıfı ehliyette olduğu gibi önce sürücü sertifikası düzenleniyor. Daha sonra yeni ehliyetiniz için nüfus müdürlüklerine başvuruyorsunuz. Ayrıntılı bilgi için (bakınız: yeni ehliyet alma işlemleri)

C sınıfı ehliyetinizi aldıktan sonra yapmanız gereken tek şey kalıyor o da ehliyetinizi CE sınıfı tır ehliyetine çevirmek. CE sınıfı ehliyet alabilmek için C sınıfı ehliyetinizin birkaç yıllık olmasına gerek yok. C sınıfı ehliyetinizi alır almaz işlemlere başlayabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız işlemlerin aynısını yapıyorsunuz. Sürücü kursuna kayıt, direksiyon eğitimi ve sonra direksiyon sınavı. Sürücü sertifikası, ilçe nüfus müdürlüğüne başvuru ve mutlu son. CE sınıfı ehliyetiniz adresinize gönderiliyor.